Google Algoritması Güncellemesi

Mayıs 2020'de gerçekleştirilen Google çekirdek algoritması güncellemesini ile neler değişti? Google artık çıtayı çok daha yükseltti....

Google Algoritması Güncellemesi

Mayıs ayından sonra Google da işler baya farklılaştı. Birçok web sitesinin Googledaki sıralaması değişti. Bu süreçte bazı web sitesi durumdan olumlu etkilendi. Bazı web siteleri için ise bu durum şok etkisi yaratacak kadar gerileme şeklinde oldu. Belki bu web sitelerinden biride size ait.

Peki çok belirgin olan bu değişimin sebebi ne?

Google Mayıs ayında Çekirdek Algoritması Güncellemesi yapmıştı. Bu güncelleme ile Google indexleme kaynaklarını hangi içeriğe harcayacağı konusunda çok katı kurallar getirmişti. Geçen birkaç aylık süre sonunda yapılan Algoritması Güncellemesinin yansımalarını belirgin olarak görüyoruz.

Eğer web siteniz düşük kaliteli bir içeriğe sahip ise artık Google'ın gözünden düştünüz demektir. Google aslında çok haklı. Web siteleri için oluşturulan bazı içerikler az faydalı iken bazılarınında hiçbir faydası yok maalesef.

Bir web sitesini taknik anlamda 4x4 lük yaparak bu açığı kapatıyor ve Google da iyi sonuçlar elde edebiliyorduk. Artık web sitenizin teknik anlamda çok iyi olması da yeterli değil yani.

Yanı kısacası Google da iyi biryerlere gelmek sitiyorsanız Faydalı İçerik üretmek zorundasınız. "Falanca siteden kopyalar, birkaç kelimesini değiştiririm", "birkaç satır birşeyler karalarım olur biter" gibi düşünce ve uygulamalardan uzaklaşmak lazım. Yine bizim gibi web tasarım firmalarına çok iş düşüyor ama içerik üreticisi site sahipleri ve yöneticilerinede oldukça iş düşüyor.

Faydalı içerik üretmenizle de işiniz bitmiyor. Ürettiğiniz bu içeriğe web sitenizde iç ve dış bağlantılar oluşturmanız gerekiyor. Ayrıca içeriğinizin sosyal medyadan ulaşılır olmasıda önemli.

Kısacası;
1. Benzersiz ve gerçekten faydalı bir içerik oluşturun.
2. İçeriğinize site içinden ve dışından bağlantılar verin.
3. İçeriğinizi sosyal medyada paylaşın.

Unutmayın Google v.b. arama motorları artık çok akıllı. Kandırırım derseniz kanan siz olursunuz.

Sağlıcakla kalın.


Benzer Konular

Google Analytics İle Sitenizi Kimler Ziyaret Etmiş Öğrenin

KVKK nedir? KVKK metni nasıl yazılır.

Subdomain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Özgün içeriğin önemi.

Google Analytics artık mobil!

QR Kod nedir? QR Kod nasıl oluşturulur?

Web Tasarımı Yönetim Paneli nedir?

Google Hayatı Kolaylaştıran Arayüzler

2D animasyon reklam

Mobil Web Tasarım

Keywords Nedir? Nasıl Yazılmalı?

Hazır E-ticaret Paketleri

Apple iSearch Arama Motorunu Geliştiriyor

E-ticaret Sitesi Web Tasarım

Facebook Teşekkür Et uygulaması yayında