Blog Single

Google My Business Nedir?

  • 23-11-2020

Google My Business Nedir?

Google sunduğu hizmetler arasında en populer olanlardan biride google my business'tir. Türkçe'de benim işletmem olarak adlandırılır.

Temel olarak işletmenizin google ağında temsil edilmesi için açılacak işletme profilidir. Google my business hizmetinden yararlanmak için bir web sitesine ihtiyaç yoktur. Siteden başvuru yapabilirsiniz.

Google My Business hesabı nasıl açılır?

https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresi üzerinden şimdi yönet butonu ile işletme profilinizi açarak google my business hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bir gmail adresi ile sisteme giriş yapın işletme bilgilerinizi yapıp kaydı tamamlayın. Google daha önceleri size hesap doğrulama için telefon ve posta seçenekleri sunmaktaydı. Şuan sadece posta yolu ile doğrulama yapılmaktadır. Kayıt sırasında ilettiğiniz adrese bir posta ile doğrulama kodu gönderilecek. Bu kod aracılı ile kaydı bitirebilirsiniz. Covid-19 salgını sebebi ile posta gönderilerinde gecikme olabileceğini unutmayın.

Google my business ücretlimidir?

Hayır google my business servisi tamamen ücretsizdir? Bu aşamada bu hizmet için sizden ücret isteyen kötü niyetli kişilerden kendinizi koruyun. Sizi google kayıt edeceğini yada kaydınızı googledan sileceğini söyleyenlere itibar etmeyin.

Google dahil olmak üzere (herhangi bir ihlal olmadığı sürece) kisme sizi googledan silemez.

Google my business ile neler yapabilirsiniz?

Servis içerisinda yaptığınız kayıt ile google aramalarında işletme profiliniz görünmeye başlar.

İçerisinde yayınlar oluşturup blog gibi kullanabileceğiniz bir post alanı mevcuttur.Bu alanı kullanarak güncel hizmet yada haber paylaşımları yapabilirsiniz.

Haritalarda işletmenizin çıkmasını sağlayabilirsiniz. İşletmeniz hakkında yorumlar alabilirsiniz. Aldığınız yorumlar arttıkça haritalarda daha fazla görüntülenirsiniz.

Çalışma saatlerinizi ekleyebilirsiniz. Analizler ürünler hizmetler kullanıcı sayıları gibi ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Hatta ufak çaplı bir web sitesine bile sahip olabilirsiniz.

Bu işletme kaydı üzerinden reklam oluşturup bulunabilirliliğinizi arttırabilirsiniz.

Web tasarım sürecinden bağımsız olan google my business web sitenize geri dönüş sağlamak için web sitesi linkinizi de ekleyebilmenize olanak tanır.