Blog Single

Sandbox Nedir?

  • 22-10-2015

Sandbox nedir? Sandbox’ dan Nasıl Çıkılır?

Sizin internet siteniz haksız yere fazla üst sıralara çıkmaya başladığı için, arama motorunuz Google arka sayfalara atar. Sonra bir bakmışsınız ki, futbolcu resimleri kelimesinde birinci sırada yer alırken üçüncü sayfalara düşmüşsünüzdür. Bu da Google Banı gibi kötüdür. Hitleriniz 10 bin 15 bin iken 300, 400' e kadar düşebilir. Ne demiştik; arama motorları internet sitelerinin hitlerinin %95' ini oluşturur. Örneğin futbolcu resimlerine bakacaksınız. Futbolcu resimleri kelimesini Google da yazsanız birinci sıradaki siteye mi girersiniz yoksa üç ve dördüncü sayfalara tıklayıp, oradaki sitelere mi girersiniz? 


Backlinkin sınırı nedir derseniz, yoktur; ama, en çok dikkat etmeniz gereken şey, İvmenizin sabit olmasıdır. Haftada bir webmaster forum‘ una girer ve link değişimi konusunda mesajınızı açarsınz. Sadece 5 link alınacaktır dersiniz ve her hafta sadece 5 backlink alırsınız. Böylece bir anda backlinkiniz uçmadığı gibi, yavaş yavaş artış da Google’ ın hoşuna gidecektir. Ayrıca bir sayfada 50 den fazla başka siteyi önermeniz de Google’ ın hoşuna gitmez. Seo’ ya aykırı faktörlerden biridir bu. 

Fakat link değişiminde dikkat etmemiz gereken şeyler de vardır tabi ki. Kesinlikle link değişimi yapacağınız sitenin page rankına bakmayın. Önemli olan, o sitenin backlink değeri ve kategorisidir. Kategoriden bahsedersek; endüstri mühendisliğiyle ilgili bir siteniz varsa gidip pagerankı 7 olan e-ticaret sitesinden link almak yerine, pagerankı 4 olan endüstri mühendisliğiyle ilgili bir siteden link alın. Ya da ana sayfası pagerank 6 olan bir sitenin ana sayfasından link almak yerine, endüstri mühendisliğini açıklayan Pr 3' lük sayfasından link alınız. Pagerankı 5 olan ve 20 backlinki olan site yerine, pagerankı 1 olan ve 500 backlinki olan ve sizin kategorinizde olan siteler tercih edilmelidir. Böylece az backlinkle fazla iş yapmanın yanında, pagerank değerinizi de düşündüğünüzden fazla rakama ulaştırabilirsiniz. Backlink’ in bu önemi neden derseniz, size link verecek olan 500 backlink sahibi olan siteyi düşünün. Her 500 sitenin de bir o kadar backlinki olsa; sonra o sitelerinde 500' er diye düşünün. Böylece sitenizin bir numaralı referansı dışında iki ve üç numaralı referansları da olacaktır. Böylece ciddi bir referansımız olacaktır. Babamın babası, babamın babası gibisinden Adem ve Havva’ya ulaşmaktır bu.


Sandbox’ a düşen sitemi nasıl kurtarırım?

Sandbox demek, sitenizin hapse düşmesi demektir. Özgür olamayan bir site hit kazanamaz. Bunun nedeni ise arka sıralarda olmasıdır. Sandbox’ a düştüyseniz ve bu kısma dikkatle bakıyorsanız, bilin ki bu link işini abartmışsınız. Çok fazla yükleme yapmışsınız. Önce bunu hafifletmek lazım. İşe yarayamayacak linkleri silin öncelikle. Bunu yaparken page ranka bakmayın, Backlinke bakın. 

Ardından sitenize yeni ve orjinal içerikler ekleyiniz. Bir konuyu sitenize ekleyerek kopyala/yapıştır yapmanızın hiçbir anlamı yok. Sitenizde belirli bir süre link vermeyiniz. Ama link almanız yararlı olabilir. Bunun en iyi yolu ise ücretli link almaktır. Ya da başka bir sitenizden bir arkadaşın sitesine link verin ve onun sizin sandbox‘ a düşmüş siteye eklemesini isteyin. 

Sitenize bir anda çok link verilmesi sandbox’ı körükler diye düşünmeyin. Eğer öyle olsaydı yeni açılmış çok başarılı youtube gibi siteler sandbox’a düşerdi 

Sandbox ’a düşmüş sitenizin hitini arttırın ve mümkünse Google’ a mail atın. İlgilenen yetkililer mutlaka olacaktır. İllegal içerik sakın olmasın sitenizde.