Subdomain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Subdomain ingilizde ve Filipince bir kelime olup Türkçe tam karşılığı ise; alt alan adı, alt etki alanı ve alt alan olarak karşılık bulur....

Subdomain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Subdomain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Subdomain ingilizde ve Filipince bir kelime olup Türkçe tam karşılığı ise; alt alan adı, alt etki alanı ve alt alan olarak karşılık bulur.  Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar.

Subdomainin ne olduğunu bir örnekle açıklamak gerekirse; www.renklikare.com ana bir domaindir. Blog.renklikare.com subdomaini ise ziyaretçilere web tasarım, gündem, teknoloji, e-ticaret, sosyal medya vb… konularda bilgi vermek üzere kurulmuş olan bir blogdur.

Ayrıca blogger, wordpress gibi sitelerin ücretsiz sağlamış olduğu hizmetlerde subdomain kullanılarak yapılmaktadır. 

Subdomainler ne işe yarar?

Bir subdomain kullanmanın esas amacı ana domaini kuvvetlendirmektir. Her bir subdomain ayrı bir iş modeli için projelendirilip, kullanılabilir. Bu şekilde olması da tavsiye edilir. Örnek olarak mobilya dekorasyonu ve elektronik eşyalar hakkında bilgi veren bir web siteniz var ise, konular birbirinden bağımsız olduğundan dolayı subdomain kullanmak mantıklı olacaktır. Eskiden arama motorları alt alan adlarını tam olarak algılayamadığından dolayı, index konusunda bir takım zorluklar çıkmaktaydı ve site sahipleri tarafından pek kullanılmamaktaydı. Fakat arama motorlarının da gelişmesiyle bu problemler ortadan kalktı ve subdomain kullanımı yaygın hale gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada genelde bir çok büyük forum sitesi forum.siteadi.com şeklinde subdomaine kuruludur ve o şekilde yayın yapmaktadır.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomainler alt alan adı olduğu için öncelikle ana domaininize bağlı sunucunun kontrol paneline( cpanel, plesk …) erişerek oradan, hostunuzun izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz.


Benzer Konular

Portal Web Sitesi Tasarımı

Google Analytics artık mobil!

Adobe Muse nedir?

Backlink Nedir?

E-Ticaret Nedir?

Web Tasarımı Yönetim Paneli nedir?

Spam mail nedir?

Okul Web Sitesi Tasarımı

En iyi 2D Animasyon Programları

Web Sitesi Tasarım Aşamaları

SEO için ince ayarlar

2D animasyon reklam

Keywords Nedir? Nasıl Yazılmalı?

2014 yılında Google da en çok arananlar

Yeni Siteniz için Doğru link yapısı oluşturma