Blog Single

Bootstrap 5 Çıktı Peki Neler Değişti

  • 08-04-2021

Bootstrap , profesyonel tasarım web sayfaları için, çağdaş, duyarlı ve dinamik arayüzler tasarlamak için inşa en popüler ön uç çerçevesi, şu anda büyük bir güncelleme, Bootstrap 5 gerçekleştiriyor.

Bootstrap, dinamik düzen web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir CSS ve JavaScript / jQuery kod koleksiyonudur. Ön uç tasarım oluşturmak için bir araç olarak, formlar, düğmeler , gezinme , modlar , tipografi ve yararlı JavaScript içeren diğer arayüz bileşenleri gibi bir web sitesinin veya uygulamanın farklı bileşenleri için bir dizi HTML ve CSS tabanlı tasarım şablonundan oluşur.  Web geliştirmeye yeni başlayan veya deneyimli bir geliştirici olmanız farketmez, Bootstrap, oluşturmaya çalıştığınız web sitesi ve web uygulaması türü için güçlü bir araçtır.

Buna ek olarak, Bootstrap, kendisiyle entegre edebileceğiniz yüzlerce üçüncü taraf bileşenle kullanıma hazır bir çözüm sunar; bu da, ideal web sitenizi çok fazla zaman harcamadan gerçekleştirmek için hızlı bir şekilde prototip oluşturmanıza olanak tanır. Yapılandırmanın çoğu sizin için ayarlanmış olduğundan, sonunda web sitenizin veya web uygulamanızın son tasarımını oluşturmak için özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bootstrap 4, şu anda kartlar, flexbox, Sass entegrasyonu ve jQuery üzerine kurulu güçlü eklentiler gibi birçok hayati özelliğe sahip olan 4.4.1 sürümündedir. Bootstrap 4'ün alfa sürümünün 19 Ağustos 2015'te piyasaya sürülmesinden bu yana 4 yıldan fazla süren ilerlemenin ardından ; sürüm 5 yükseltmesi için arka planda bir güncelleme geliştirilmektedir.

Bootstrap Sürüm 5: Ne Beklemeliyiz?

Geriye dönüp baktığımızda, bu sürüm için büyük bir artış olan jQuery'nin kaldırılması ve Internet Explorer 10 ve 11 desteğinin düşmesi gibi sürüm 5'te beklediğimiz değişikliklerin bir listesi var.

Aşağıdakiler, Bootstrap 5'te değişikliklerden bazılarıdır:

jQuery kaldırıldı
Vanilla JavaScript'e geçildi
Duyarlı Yazı Tipi Boyutları
Internet Explorer 10 ve 11 desteğini kaldırdı
Oluk genişliği ölçü biriminin değiştirilmesi
Kaldırılan Kart Desteleri
Navbar Optimizasyonu
Özel SVG simge kitaplığı
Sınıf güncellemeleri

jQuery , hemen hemen tüm web geliştirme gereksinimlerinde etkili olan klasik web komut dosyası için genel amaçlı bir soyutlama katmanı sunan bir kitaplıktır. Genişletilebilir doğası, bir belgedeki öğelere çok fazla JavaScript yazmadan erişmenize, geliştiricilerin tüm tarayıcılardaki boşluğu doldurmak için yararlandığı bir web sayfasındaki içeriğinizin görünümünü değiştirmenize, bir belgenin içeriğini değiştirmenize, yanıt vermenize olanak tanır. bir kullanıcının etkileşimi, AJAX aracılığıyla bir sayfayı yenilemeden bir sunucudan bilgi alın, web sayfanıza animasyon ekleyin, genel JavaScript görevlerini basitleştirin ve liste devam eder.

Bootstrap, 8 yıldan fazla bir süredir jQuery'yi kullanıyor olsa da, jQuery, Bootstrap dışında başka herhangi bir eklenti tarafından kullanılamayan bir kitaplık için önemsiz yükleme süresi indirmek ve eklemek için web sitelerini gerektiren oldukça büyük ve şişirilmiş bir çerçeve haline geldi.

Angular, Vue ve React gibi JavaScript çerçeveleri günümüzde web geliştirme topluluğuna hakim olduğundan, jQuery popülerliğini kaybediyor çünkü bu modern çerçevelerin çoğu, doğrudan DOM üzerinden değil, çok daha hızlı performansa yol açan sanal DOM üzerinden çalışıyor. Kulağa saçma gelse de, çok daha yetkin olduğu ve bu çerçeveleri kullanan herkesin jQuery kullananlara göre kodları üzerinde daha iyi kontrol ve bakıma sahip olacağı ortaya çıktı.

Birden çok platformda veya görünüm alanında iyi görünen bir web sitesi tasarlamak, bazı geliştiriciler için oldukça zor olmuştur. Medya sorguları, geliştiricilerin belirli bir görünüm alanındaki tipografi öğeleri için belirli yazı tipi boyutları belirleyerek web sayfalarındaki tipografilerin görünümünü kontrol etmelerine olanak tanıyan tipografi yaygın sorunlarını çözmek için harika bir araç olmuştur.

Bootstrap 5, RFS motoru veya Duyarlı Yazı Tipi Boyutları aracılığıyla kullanıcının görünüm alanının boyutuna göre tipografi öğesini otomatik olarak yeniden boyutlandıran duyarlı yazı tipi boyutlarını varsayılan olarak etkinleştirir.

RFS havuzuna göre , RFS, başlangıçta yazı tipi boyutlarını yeniden boyutlandırmak için geliştirilmiş bir birim yeniden boyutlandırma motorudur. RFS, margin, padding, border-radius veya box-shadow gibi birimlerle herhangi bir CSS özelliği için temelde her değeri yeniden boyutlandırma yeteneği sunar.

Kullanıcının ekran boyutuna veya görüntü alanına göre uygun yazı tipi boyutu değerlerini otomatik olarak hesaplayan bir ön işlemci veya son işlemci tarafından desteklenen bir mekanizmadır. Sass, Less, Stylus veya PostCSS gibi bilinen ön işlemciler veya son işlemci araçları üzerinde çalışır.

Bootstrap 5'te, Bootstrap ekibi kart destelerini kaldırdı, çünkü yeni grid sistemi daha duyarlı kontrol sağlıyor. Böylece, ızgara aracılığıyla çözülebilecek gereksiz ekstra sınıfları kaldırdılar.

- Özel SVG Simge Kitaplığı
  Bootstrap 5'te, Bootstrap'in kurucu ortağı Mark Otto tarafından özenle hazırlanmış yepyeni bir SVG simge kitaplığı var .

Sonuç
Bir geliştirici olmanın sinir bozucu deneyimlerinden biri, her proje için temel HTML, CSS ve JavaScript'i yeniden keşfetmektir. Bazıları kendi kodlarını yazmayı tercih etse de, Bootstrap gibi mevcut bir çerçeveyi kullanmak yine de mantıklı.

Bootstrap 5'te gelen tüm yeni güncellemelerle, Bootstrap ekibinin çerçeveyi geliştiricinin yararına hafif, basit, kullanışlı ve daha hızlı hale getirmek için büyük adımlar attığını söylemek doğrudur.