Blog Single

Captcha nedir? Google reCAPTCHA nasıl kurulur.

  • 10-11-2020

Web siteleri güvenliğinin sağlanmasında robot veya bot kontrolü için etkili bir çözümdür. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde özellikle kullanıcılardan bilgi alınması esnasında kullanılan form elemanlarını absorbe etmeye ve otomatik sorgular üretmeye çalışırlar.

Bunları aşmak için bir çeşit doğrulama kullanılır. Bu sayede botlar formları tetikleyemezler.

Bu doğrulamalar sayıların toplamının sonucu yada resimdeki karakterler gibi insanların kolaylıkla çözebileceği ama makinelerin anlayamayacağı küçük testlerden oluşur.

Captcha çeşitleri nelerdir?

RECAPTCHA: Google ve diğer geliştiricilerin sunduğu kullanıcı ip bilgilerinden o cihazın hareketlerine ve diğer verilerine göre otomatik onaylayacağı sistemler oldukça yaygındır. Bunlar size birkaç resim gösterip "araba olanları seçin" gibi doğrulamalar yapmanızı isteyebilir. Bu tür yazılımların istatistikleri incelemek için ideal oldukları doğrudur fakat web sitenizin hızındanda çalacaklardır.

Yerleşik sayı toplamları yada karakter doğrulamaları ile rastgele bir karakter kümesi oluşturulması ve bunun karşılığında doğru bilginin girilmesi veya bir toplama işleminin sonucunun sorulması şeklinde kullanılabilir.

Hızlı ve basit çözümler olsada güvenlikleri pekte iyi sayılmazlar.

En yaygın kullanılan google rechapcha uygulamasına buradan ulaşabilirsini.

Kurulumu için buradan destek alabilirsiniz.