Blog Single

E-Ticaretin faydaları nelerdir?

  • 14-10-2014

Bir e-ticaret sitesinin şirkete kazandıracaklarından bahsedeceğimiz yazımızda web tasarımı ve marketing konusunda neler yapılabileceği konusunda sizlere iyi bir fikir verebilmeyi umuyoruz.

Firmanızın ürünlerinin kalitesi piyasadaki konumu ve fiyat performansınız çok iyi olabilir. Bu avantajların reklam ve erişebilirlikle desteklenmediği durumlarda potansiyel kardan feragat etmek kaçınılmazdır.

Peki bir e-ticaret sistemi size neler kazandırabilir ?

Bir çok tüketici aklınıza gelebilecek bir çok ürünü yada hizmeti internet aracılığı ile inceler ve azımsanmayacak bir kısmıda internet üzerinden satın alır.

İyi bir e-ticaret sitesi öncelikli olarak hedef kitlenize en ekonomik yönden ulaşmanızı ürünlerinizin veya hizmetlerinizin daha az reklam maliyetiyle ulusal ve uluslar arası tanıtımını yapmanıza olanak tanır.

Bir lokasyona bağlı kalmak zorunluluğunu kaldırır ve sadece o bölgedeki fırsatlardan ziyade tüm internet kullanıcılarına ulaşabilme imkanı sunar.

Tür ürün yada hizmetlerinizi fiziksel olarak çok daha uzun sürede tanıtabilirken e-ticaret sisteminde zamandan ve insan faktöründen arınarak çok kısa sürede yapabilmenizi sağlar.

Depolama maliyetlerinizi maliyetlerinizi düşürerek stok planlaması yapmanıza analitik sonuçlarla yardım eder.

Yapılan satışlarda ve sayfa ziyaretlerinde hangi ürünün, hizmetin daha çok tercih edildiğini size sayısal verilerle görme imkanı sunar.

Basılı görsel maliyetlerinizi düşürür.

Sipariş teslimat ve ödeme konularında verimliliğinizi arttırır ve ilgilenmeniz gereken detayları minimize eder.

Elde edilen günlük haftalık aylık ve yıllık verilerle ürünlerinizi ve iş akışınızı farklı kanallara yönelmenize yardımcı olur.

Uygulanan online ödeme ve sanal pos işlemleri ile hem güvenirliliğinizi arttırır hemde finansman süreçlerinizi kısaltır.

7/24 açık olan bir sistemde daha etkin ulaşılabilirlik imkanı sunar.

Bunlar gibi faydalar firmanıza bir e-ticaret sitesine neden ihtiyaç duyacağınızı belirtmekte başlangıç aşamasıdır ve oldukça geniş bir yelpaze sunar.

İyi bir e-ticaret sistemi bir kaç aşamadan oluşur ve ülkemizde oldukça fazla sayıda başarılı örnek vardır. Etkinliği verimliliği ve kazandırdıkları açısından iyi bir planlama ile düşünülmesi ve uygulanması gereken bir konudur.