Blog Single

PageSpeed Insights Nedir?

  • 18-11-2020

PageSpeed Insights Nedir?

PageSpeed Insights api kullanımı, google sayfa hızı ölme kriterleri, PageSpeed sonuçlarını değerlendirmek ve seo puanına katkısını, web tasarım süreçlerindeki yerini kaleme alıyoruz.

Hemen bir tanımla başlayalım.

Google PageSpeed bir web sitesi hızı sorgulama aracıdır. Önceden belirlenmiş metriklerde siteyi analiz eder. Belirlenen değer arasında bir puan verir. Olası tasarruf noktalarını eksikleri ve yapılacaklar hakkında önerilerde bulunur. Tabi buradaki her öneriyi mutlaka yapmanız gerekmiyor. Feragat edebileceğiniz alanlarda düzenlemeler yapabilir site hızını arttırarak seo puanına katkı sağlayabilirsiniz.


PageSpeed Insights mobil ve masaüstü cihazlarda bir sayfanın performansı hakkında 0-100 arası bir puan verir ve sorgu ile akalalı rapor oluşturur.

Performans puanı sayfa hakkındaki laboratuvar verilerini toplamak ve analiz etmek için Lighthouse'un çalıştırılmasıyla belirlenir.

90 veya üzeri bir puan hızlı, 50 ile 90 arasındaki bir puan ortalama kabul edilir. 50'nin altı yavaş kabul edilir.

  Hızlı Ortalama Yavaş
FCP [0, 1000 ms.] (1000 ms., 2500 ms.] 2500 ms.den fazla
FID [0, 50 ms.] (50 ms., 250 ms.]

250 ms.den fazla

Hızlı, yeşil ile belirtilir
Ortalama, turuncu
Yavaş, kırmızı bir uyarı üçgeniyle belirtilir

Bazen hiç bir değişiklik yapmadığınızda dahi puanın değiştiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni servis sağlayınız hostinginiz veya internet hızınızın değişkenliği olabilir.