Blog Single

SSL Sertifikası Nedir ?

  • 23-11-2020

SSL sertifikaları, web sitesinin kodlamasından, veri tabanının güvenliğinden yada sistemin işleyişinden bağımsızdır. SSL sertifikasının olması sitenin tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez.

SSL (Secure Sockets Layer) sertifikaları, site adreslerinin doğruluğunu ve iletişimini kontrol eder.

SSL sertifikasının kullanılmasının esas nedeni kullanıcıların isim, şifre, adres, e-posta, kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgilerini şifrelemektir. SSL sağlayıcıları 128/256 bit ve 256 bit şifreleme seçeneği sunar ve verilerinizi uçtan uca şifreler.

SSL Sertifikaları farklı fiyat ve özellikte olsalarda kazanımları ve avantajları aynıdır. Güvenlik dışında sitenizde ssl sertifikasının bulunması seo anlamında web sitenize de avantaj sağlar. Arama motorları için ssl sertifikası olan bir site ufak bir farkla ön plandadır. Web tasarım süreçlerinde yıllık ücreti olan bu sertifikaları da aklınızdan çıkarmayın.

SSL Sertifikası Türleri

Tekil internet adresi kullanıcıları için TrustSafe, E-Tuğra ve Rapid SSL sertifikaları yaygın kullanılanlardandır.

SSL protokolünde 40 bit ve 128, 256, 1024 bit şifreleme kullanılmaktadır. Tüm bu şifreleme alternatifleri çözülmesi zor olan kombinasyonlar oluşturur ve bilgileriniz ele geçirilemez.

256 bit ve üstündeki ssl versiyonlarda site hızından kayıplar meydana gelmesinden dolayı biz genellikle web tasarımın aşamasında 128-256 ve 1024 bit ssl kullanmaktayız.

Tanıtım sitelerine SSL gerekirmi?

Ufak çaplı bir internet sitesine sahipseniz, sitenizde kullanıcılardan bilgi toplamıyorsanız, ürün yada hizmet satışı yapmıyorsanız ssl sertifikası kullanmak zorunda değilsiniz.

Yıllık maliyetinin düşük olmasından dolayı biz ssl kullanmanızı tavsiye ederiz.

SSL Sertifikası Fiyatları?

Sertifikanızı bağlı bulunduğunuz hosting firması üzerinden satın alıp firmanın destek birimine kurdurabilirsiniz.

SSL sertifikasının fiyatları yıllık olarak ödenir ve ihtiyacınız olan sertifikaya göre fiyatları değilşir.

Sunucu firmanıza göre yıllık ve aylık olarak satın alınabilmektedir.3 Dolardan başlayan yıllık fiyatlarla 200-300 dolara kadar çıkan paketler mevcuttur.