Web Tasarım Renk Uyumu

Web tasarımı yapalırken renk uyumu sağlanmasında başlıca önemli hususlar şu şekildedir;...

Web Tasarım Renk Uyumu

Müşterinin mevcut kurum kimliği ile web sitesinin renklerinin bütünleşmesi ?

Web tasarımında kullanılacak olan renkler ve genel olarak bu çerçevede değerlendirilmelidir.Web tasarımı yapılacak firma ya da ürün ile ilgili daha önce hazırlanmış bir kimlik çalışması mevcut ise tüm renkler bu doğrultuda düşünülmeli ve uygulanmalıdır.Y firmasının logosu veya kurumsal kimliğinin mavi ve griden oluştuğunu farz edelim.Web tasarımında genel olarak kullanılacak olan
renkler kesinlikle mavi ve gri olarak değerlendirilmelidir..

Beyaz alanların ve arkaplanların etkin bir şekilde kullanılması

Sadeliğin, temizliğin ve duruluğun rengi beyazdır. Beyazın web tasarım çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılması,web site ziyaretçilerinin gözünde gayet sade, hoş ve güven verici bir izlenim yaratacaktır. Dikkat ettiyseniz alanında kurumsal ve profesyonel firma ve kuruluşların web sitelerinde beyaz alanların kullanımı oldukça yüksektir.


Gri ve siyahın doğru ölçüde kullanılması

tasarım çalışmalarında genelde yapılan en eksiklerden biri de siyahın direkt olarak kullanılmasıdır. Basılı tanıtımlarda siyah her ne kadar etkili olsa da web çalışmalarında metin ve başlıklarda siyahın direkt olarak kullanılması yanlıştır.
Sitelerin rahatça görüntülenmesini sağlayan ve birbirinden farklı ve değişik teknolojilerdeki monitörler, siyahı çok net ve keskin bir şekilde göstermesinden dolayı, web sitelerde metinlerin ve başlıkların direkt siyah olarak renklendirilmesi, web site ziyaretçilerinin gözlerini yorar ve hızlı bir şekilde web sitenizi terk etmelerini sağlar. Bu nedenle direk olarak siyah kullanmak yerine koyu gri veya biraz daha açık gri kullanılması, rahat ve gözü yormayan bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.


Benzer Konular

Google My Business Nedir?

En iyi 2D Animasyon Programları

5G Nedir Web Tasarım Üzerindeki Etkileri

Responsive Tasarım Nedir?

Google Algoritması Güncellemesi

Sandbox Nedir?

2016’da Google’da En Çok Arananlar Açıklandı

Seo uyumlu makale nedir nasıl yazılır

Gmail'i tahtindan edecek Inbox yayınlandı.

Web Tasarımı Yönetim Paneli nedir?

Photoshop Save For Web

E-Ticaret Nedir?

Facebook Teşekkür Et uygulaması yayında

Arama Motoru Optimizasyonu - Arama Motoru Reklamcılığı

2022 Web Tasarım Trednleri - Tek sayfalık web siteleri