Google Adwords Dikkat

google adwords dikkat

Google Adwords Dikkat
Artık dolandırıcılar çok klasik yöntemleri geçip teknolojiyi takip de ederek yeni nesil dolandırıcılık yöntemleri ile çalışıyor. Daha dün web tasarım çalışmalarını yaptığımız müşterimizin başına gelmiş bir olaydan bahsedeceğiz size.
 
Müşterimizi bir bayan arıyor. Google dan aradığını söylüyor. Google Adwords hesabı ile ilgili yardımcı olacağını hatta Google Adwords de kullanabilmesi için de hesabına bir miktar hediye para yükleyeceğini belirtiyor.
 
Bildiğiniz gibi Google hali hazırda böyle bir hizmeti veriyor. Sizi arayıp tavsiyelerde bulunuyorlar, reklamınızı iyileştirebiliyorlar. Müşterimiz de daha önceden böyle bir yardım aldığı için arayanların yine Google dan aradığını düşünüp yardım isteklerine olumlu cevap veriyor.
 
Olayda tam burada başlıyor. Telefondaki şahıs yardımcı olabilmesi için mail hesaplarına yetki vermesi gerektiğini iletiyor. Müşterimiz de gerekli yetkilendirmeleri yapıyor. Aradan birkaç saat geçiyor ve Google dan “Hesabınız Askıya Alınmıştır” şeklinde bir mail alıyor. Hesabına ulaştığında birçok reklamın oluşturulduğunu, kartından 66.000TL çekildiğini görüyor.
 
Hemen bankayı arıyor. Karttan böyle bir çekim yapılıp yapılmadığını soruyor. Yapılmadığı cevabını alıyor. Kartları kapattırıyor. Google hesabından Kredi Kartını siliyor.
 
Dolandırıcıların yöntemi ve amacı nedir?
Bu dolandırıcılar size ait Google Hesabından kendilerine reklamlar oluştururlar. Sistemde kayıtlı kredi kartınızdan yüklü miktar da para çekerler. Sonra bu reklamları yayına açarak kısa sürede mevcut bakiyeyi tüketerek kendi web sitelerine müşteri sağlamayı hedeflerler. Bu işlemide genelde kumar siteleri, şans veya bahis siteleri için yaparak kısa sürede nakite ulaşmış olurlar.
 
Ne önlem alabiliriz? 
- Kredi Kartınızı sisteme kaydetmeyin
- Sizi arayan kişilere yetkilendirme yapmayın. Google dan aranıyorsanız ihtiyacı oldukları şey sadece sizin müşteri numaranız olabilir.
- Google Adwords v.b. ödemeleriniz için sanal kart kullanın.
- Bütçe kullanım kuralları oluşturun.
- Google hesabınıza mutlaka iki adımlı doğrulama tanımlayın
- Kimseyle şifrenizi paylaşmayın
- Brovsera kurduğunuz eklentileri mutlaka araştırın.
- Her önünüze gelen uyarıya “OK” demeyin

Tarih : 10.02.2018